amblemomuresim

    

   Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 yılında kurulmuş olan bir devlet  üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Karadeniz bölgesinde  uluslararası bir limana sahip olan Samsun’dadır.
    Üniversitemizde 189 Profesör, 185 Doçent, 579 Yardımcı Doçent,  297  Öğretim Görevlisi, 702 Araştırma Görevlisi, 73 Okutman, 82  Uzman, 1  Eğitim-Öğretim Planlamacısı olmak üzere toplam 2108  öğretim elemanı görev yapmakta, 1764 idari personel çalışmaktadır.

 

   
   
   Üniversitemiz, Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği, Fen Edebiyat  Fakültesi, Ziraat, İlahiyat, Eğitim Fakültesi, Su Ürünleri, İktisadi ve İdari Bilimler ve Veteriner fakülteleri olmak üzere toplam 10 fakülte ve bu fakültelerde yürütülen 90 lisans programı, 5 yüksekokul, 14 Meslek Yüksekokulu (2 yıllık) ve 4 Enstitü (Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Güzel Sanatlar) ile eğitim-öğrenim hizmetlerini sürdürmektedir.

 

    
   
Eğitim ve öğretimin yanında bilimsel araştırmalara da büyük önem verilen üniversitemizde çok sayıda bilimsel projeye maddî destek sağlanmaktadır.  2003 yılı boyunca üniversitemiz döner sermaye gelirlerinden araştırma fonuna  yaklaşık 5 trilyon 97 milyar kaynak aktarılmıştır. Aynı yıl içinde üniversitemizin  SCI tarafından taranan dergilerdeki bilimsel yayın sayısı 168’den (2002)  232’ye, 2004 yılında ise üniversitemizin  araştırma projeleri sayısı toplam 280’e  ulaşmıştır. Üniversitemiz değişik ulusal ve  uluslararası bilimsel toplantılar,  seminer ve sempozyumlara da ev sahipliği yapmaktadır.  Bu tür bilimsel etkinliklerin sayısı da son yıllarda önemli bir artış göstermiştir.

                                    Kaynak: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Web Sitesi

   Yukarıda verilen bilgiler üniversitenin internet sitesinden alınmıştır. OMÜ öğrencileri olarak bizim gözümüzden üniveristeyi yorumlayacak olursak benim şahsi düşüncem:

   Son 4 senedir açılan üniversiteleri gördükçe, üniversitemiz daha bi kıymetlenmeye başlamıştır nazarımda. Yeni açılan üniversitelerinin çoğunun birçok eksiği bulunması sebebiyle liseyi andıran bir havası varmış. Yani binalardan dolayı liseyi andırıyomuş. Yoksa bazı büyük diyebileceğimiz Anadolu üniversitelerinin de liseye benzediği söyleniyor. Burada hükümetin sürdürdüğü her ile en az 1 üniversite projesi hakkındaki kişisel görüşümü de belirtmek isterim;

   Türkiye'nin ekonomik olarak süper bir ülke olmamasından dolayı her ile 1 üniversite kurmaktansa (ki bu ekstra masrafları beraberinde getirir, en basitinden hesaplayacak olursak ortalama 1 rektörün maaşı 25 bin ytl dersek ve 20 yeni üniversitenin bu alndaki giderini hesaplarsak ayda 500 bin ytl, yılda ise 6 milyon ytl yapar.) mevcut üniversitelerin eksikliğinin giderilmesi yapılabilir. Mesela bizim bölüme yukarıda açıkladığım 6 milyon ytl ile çok süper bir iletişim laboratuvarı veya yine bu parayla VLSI laboratuvarı kurulabilir. Bu sadece bizim üniversitedeki bölümümdeki eksiklikler. Diğer bölümlerin eksiklerini dinleyince ve buna köklü üniversite olmasına rağmen eksiklikleri bulunan üniversiteleri de ekleyince ortaya çıkan tabloya göre sizce hangisi daha mantıklı. Bence mevcut üniversitelerin güçlendirilmesi.

   

      Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında birkaç görüş te ekşi sözlükten alırsak:

 •    Ziraat fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi binaları labirent olarak inşa edilmiş ancak eğitim birimi olarak hizmete sokulmuştur. Ziraat öğrencileri okula girmeye çekindikleri için kışın ders takip etmemekte yazınsa fakülte çevresindeki tarlalarda çapa yapmaktadırlar.
                                                                                                                                 (tannhauser, 29.06.2004 07:34)
 •    Manyak buyuk alan sahip universite. genclik aktiviteleri bazinda daha korpe olsada* hızlı ilerleme kaydetmistir. doga ile butunlesik, gezi ve gozlem yapmak icin idealdir. camisi ise buyuk olmaktan ote ilginc denebilir. hani stargate filmindeki piramidlere benzer. tip bolumu turkiyedeki ender interaktif egitim yapan yerlerden birisidir.
                                                                                                                              (owlwithwonder, 09.10.2004 21:37)
 •    Kis aylarinda kampüse domuzlarin inmesi vaka-i adiyedendir.
                                                                                                                                  (mihmandar, 27.09.2005 11:17)
 •    Uzak durulması gereken, hayat karartan üniversite. tercih formuna son sıradan, "24.sırada boş kalmasın, şunu yazalım gitsin" diyerekten kesinlikle yazılmaması gereken üniversite. öğrenciyi koyun yapmışlar burda. bildiğin lise. öğrencinin hiçbir hakkı yok. sırayla her sene bişey çıkarıyolar. önce geçme notu 60 oldu, sonra bütünleme kalktı, yaz okulu zaten yok, 30 altı kalırsan devam zorunluluğu var üstten ders alamıyorsun... ve hiç kimse sesini çıkarmıyor. yakında 1-3, 2-4 kuralı çıkacak. hocalar "öğrenciler memnun ki şikayet eden yok" diyorlar. dilekçe yazana terörist gözüyle bakılıyor. dersler çok kazık, hocalarda hiç insaf yok. bütün sınıfı normal birşeymiş gibi bırakıveriyorlar. 4 senede bitirmek imkansız gibi. en az 6 sene. ve burdan mezun olunca o diplamanın hiçbir özelliği olmayacak, millet omü'nün nerde olduğunu bile bilmiyor. üniversite sınırları içinde bere ve şapka tipi şeyler takmanın disiplin suçu olması gibi ilginç şeyleride içinde barındırır*.

  buraya gelmeyi düşünenler için; arkadaşım bak tüm samimiyetimle söylüyorum uzak dur burdan, yakma hayatını.

                                                                                                                                    (want2die, 13.03.2006 11:39)
 •    Çok sağlam bir kimya bölümüne ve hocalarına sahip olan üniversitedir. bazı hocaların ezber istemesine rağmen öğrenilerek bitirilebilinen okuldur. bilim öğrenmek niyetiyle gelen arkadaşlar labları gördüğünde hayal kırıklığına uğrayabilirler, fakat kullanılan alet ve kimyasallar kimyayı öğrenip iyi bir kimyager olmak için yeterlidir.

  Ödenek eksikliğinden koç fest ve mercedes tarafından getirilen sanatçıların konseri dışında okulun şenlik alanı ayarlayıp standlara yer vermekten başka 2007-2008 dönemindeki bahar şenliğine katkısı olamamıştır.

                                                                                                                                     (l eaullaby, 12.08.2008 16:23)

                                                             Kaynak:sozluk.sourtimes.org
 •  

  Designed by  PINAR


  © 2008 Copyright Gülpınar Tüm Hakları Saklıdır. Web sitem en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde görüntülenir.

  Üniversiteyle ilgili Duyurular